ANAMNESES W TYGODNIKU POWSZECHNYM

W najnowszym „Tygodniku Powszechnym” 47/2013 znajdą Państwo 40-stronicowy dodatek specjalny wydany z okazji rozpoczynającego się we Wrocławiu w niedzielę 24 listopada Międzynarodowego Festiwalu Historycznego „Wiek XX. Anamneses”.

Międzynarodowy Festiwal Historyczny Wiek XX. Anamneses, odbywający się we Wrocławiu w dniach 24-27 listopada, stanowi przestrzeń dla wspólnej debaty historyków, pisarzy, filmowców i artystów, których zainteresowania naukowe i twórcze koncentrują się wokół istotnych momentów dwudziestowiecznej historii. Wiek XX., choć tak nieodległy, obfitujący w tragiczne i mroczne wydarzenia, jest dla nas wiekiem wciąż pełnym białych plam i przekłamań.

Druga edycja Festiwalu nosi tytuł „Rok 1989 – Korzenie wolności”. Stawiamy pytania dotyczące przełomowego dla historii Polski, Europy i Świata momentu, który zmusił nas do przewartościowania wszystkich wartości, przedefiniowania podstawowych kategorii społecznych i politycznych, przeformułowania zadań i celów wspólnoty europejskiej i światowej. Gdzie szukać korzeni naszej wolności? Kiedy naprawdę zaczęły się przemiany, które zamknęły wiek XX, wyprowadzając wiele narodów świata z sideł niewoli? Czy źródeł wolności winniśmy szukać w 1980 roku w Gdańsku? A może w pamiętnym roku 1978, roku wyboru Jana Pawła II? Jaki wpływ na procesy wolnościowe miało dojście do władzy Michaiła Gorbaczowa w 1989? Co tak naprawdę oznaczała dla nas wolność w tamtym czasie?

W 40-stronicowym dodatku specjalnym, wydanym wraz z „Tygodnikiem Powszechnym” 47/2013 z okazji rozpoczynającego się w najbliższą niedzielę festiwalu, znajdą Państwo m.in.:

  • rozważania prof. Tadeusza Sławka o Tadeuszu Mazowieckim,
  • sztukę, która może być lekarstwem – według Richarda Demarco,
  • analizę debaty Miodowicz-Wałęsa, pióra Jarosława Flisa,
  • przedstawienie sylwetki wybitnego historyka Timothy’ego Snydera,
  • rozmowę z Kornelem Morawieckim, przywódca Solidarności Walczącej,
  • wywiad z Joachimem Trenknerem.

Tegoroczna edycja Festiwalu ma być zaczynem namysłu nad wydarzeniami, które rozpoczęły i zamknęły wiek XX, a których rocznice zbliżają się do nas wielkimi krokami: wybuchem I Wojny Światowej oraz obrad Okrągłego Stołu, czerwcowych wyborów w Polsce, powołania rządu nieodżałowanego Premiera Tadeusza Mazowieckiego, obalenia Muru Berlińskiego, słowem: końca komunizmu.

Posted in Aktualności.