II EDYCJA FESTIWALU

Zapraszamy na II Międzynarodowy Festiwal Historyczny Wiek XX. Anamneses, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 24 –27 listopada. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: ’89 – Korzenie Wolności.

Przez cztery dni będzie można wziąć udział w licznych wydarzeniach, jakie przygotowaliśmy, by możliwie najpełniej i najlepiej opowiedzieć historię przełomu roku 89. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji Festiwalu są: Richard Demarco, Timothy Snyder oraz Ikjong Joo.

Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w debatach, spotkaniach z gośćmi festiwalowymi, dyskusjach panelowych, w których udział wezmą m.in.: Andrzej Paczkowski, Joachim Trenkner, Aleksander Smolar, Ryszard Bugaj, Władysław Frasyniuk, Henryk Wujec, Ireneusz Krzemiński, Mikołaj Ivanov, Kornel Morawiecki. Jednym z elementów programu festiwalowego jest wystawa pt.: „Richard Demarco – obywatel Europy. Przez Żelazną Kurtynę ku nowej Europie.” Wystawa prezentuje i dorobek Richarda Demarco, wieloletniego promotora polskiej sztuki na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu. Wystawa będzie prezentowana w Kinie Nowe Horyzonty na 1 piętrze. Ponadto w kinie będzie można zobaczyć wystawę fotografii „Jesień Ludów” przygotowaną przez współorganizatora festiwalu Muzeum Historii Polski, natomiast w kawiarni CafeTHEA prezentowana będzie wystawa przygotowana przez Instytut Literacki – „Paryska >>Kultura<<. Dom i ludzie. Na wystawę składają się zdjęcia pochodzące z archiwum z Instytutu Literackiego pod Paryżem. Mało znane fotografie przedstawiają miejsce – dom prawdziwy, w którym mieszkała i pracowała, wspólnie jadała, dbała o ogród grupa ludzi. Wystawa przedstawia intymny obraz nieformalnej rodziny we wnętrzu.

Festiwalowi towarzyszyć też będą pokazy filmowe m.in. telewizyjny zapis słynnej debaty Lecha Wałęsy z Alfredem Miodowiczem z listopada 1988 roku; filmowe nagrania dokonane przez zachodnioniemieckich dziennikarzy podczas wielkich demonstracji ulicznych w miastach byłego NRD, późną jesienią 1989 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z szczegółowym programem festiwalu. Od 24 listopada w Kinie Nowe Horyzonty będzie czynne biuro festiwalowe.

Posted in Aktualności.